X grams of Cu(NO3)2 would be needed to take, to get 1.00 g of copper? Find the value of X to the nearest possible integer. Cu = 63.5, N = 14, O = 16.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mw of CuNO32=63.5+2(14+16×3)=187.5g CuNO32⟶Cu 1 mol 1 mol = 187.5 g = 63.5 g 63.5 g of Cu is obtained from 187.5 g of Cu(NO3)2 1 g of Cu is obtained from =187.563.5=2.9528g≈3