The zinc/silver oxide cell is used in electric watches. The reaction is as following,Zn2++2e-→Zn;E°=-0.760 VAg2O+H2O+2e-→2Ag+2OH-;E°=0.344 V If F is 96,500Cmol-1,ΔG° of the cell will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔG0 = −nFE0From the reaction, n = 2ΔG0 = −296500 Ecello .........(1)Ecello = Ecathodeo − EanodeoZn+2 + 2e− → Zn, E0=−0.76VAg2O+H2O+2e¯ → 2Ag+2OH−, E0=+0.344VSRP value of Ag2O half cell is high ∴ it acts like cathodeThus … Anode ; Zn→Zn+2 +2e-; Cathode; Ag2O +H2O +2e-→ 2Ag +2OH-Zn +Ag2O+H2O → Zn+2 + 2Ag + 2OH− Ecello = +0.344−−0.76= + 1.104 VSubstituting the value in ---(1)ΔG0 = −296.5 1.104kJ= –213.072 kJ