A bird is sitting on the top of a vertical pole 20m high and its elevation from a point O on the ground is 450. It flies off horizontally straight away from the point O. After one second, the elevation of bird from O is reduced to 300, then the speed (in m/s), of the bird is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0014.64.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let AB= height of vertical pole =20 From ΔOAB,tan45∘=ABOA⇒OA=AB=20 Let C be the new position of bird Let BC=x From ΔOCD,tan30∘=20x+20⇒x=20(3−1)=14.64 m/s