In a bombing attack, there is 50% chance that a bomb will hit the target. At least two independent hits are required to destroy the target completely. Then the minimum number of bombs that must be dropped to ensure that there is at least 99% chance of completely destroying the target, is__________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 11.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p= Probability of bomb hit the target =12,q=12 Let n bombs are required for P(x≥2)≥991001-P(x=0,1)≥99100p(x=0)+p(x=1)≤110012n+C1 n12n≤1100100(n+1)≤2n∴ minimum value of n=11