Cycle tyres are supplied in lots of 10 and there is a chance of 1 in 500 tyres to be defective. Using Poisson’s distribution the approximate number of lots containing no defective tyres in a consignment of 10,000 lots is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9980
b
9998
c
9802
d
9982
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λ=1500×10=0.02 P(X=0)=e−0.02 =1−0.021!+(0.02)22!........ =0.9802 The number of lots containing no defective tyre in10000 lots =10,000×0.9802=9802