A dynamic blast blows a heavy rock straight up with a launch velocity of 160 m/sec. It reaches a height of after t sec. The velocity of the rock when it is 256 m above the ground on the way up is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
98 m/s
b
96 m/s
c
104 m/s
d
48 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=dsdt=160−32t. We now find values of t for which s(t)=256. So 160t−16t2=256⇒16t2−10t+16=0⇒(t−2)(t−8)=0)⇒ t=2,t=8 So v(2)=160−32.2=96 v(8)=160−256=−96 So __ the velocity on the way up in 96m/s.