If the radius of a sphere is measured as 10cm with an error of 0.01 cm, then find the approximate error in calculating its volume.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4π cm3
b
0.41π cm3
c
0.42π cm3
d
4π cm3
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
measuring the radius, then r=10cm and Δr=0.01cm. Now the volume V of the sphere is given byV=43πr3dVdr=4πr2dV=dVdrΔr=4πr2Δr=4π(10)2(0.01)cm3=4πcm3Thus, the approximate error in calculating the volume is 4π cm3