If the surface area of a cube is increasing at a rate of 3.6 cm2 /sec, retaining its Shape, rate of change of its volume (in cm3/sec), when the length of a side of the cube is 10 cm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10
b
20
c
9
d
18
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let x be the length of the side of the cube Surface area, s=6x2⇒dsdt=12xdxdt⇒dxdt=3.612×10=0.03 for x=10The rate of change in volume is v=x3⇒dvdt=3x2dxdt=300×0.03=9