The records of a hospital show that 10% of the cases of a certain disease are fatal. If 6 patients are suffering fromthe disease, then the probability that only three will die is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1458×10−5
b
1458×10−6
c
41×10−6
d
8748×10−5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Probability of disease is fatal =p=10%p=10100=110,q=910Number of patients - 6, Number of die cases = 3 .'. Probability that 3 patients will die =6C311039103=1458×10−5