A spherical iron ball of 10cm radius is located with a layer of ice of uniform thickness that melts at a rate of 50 cm3/min. When the thickness of ice is 5 cm, then the rate (in cm/min.) at which of the thickness of ice decreases, is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
118π
b
136π
c
56π
d
154π
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let thickness =x cm Total volume V=43π(10+x)3dVdt=4π(10+x)2dxdt Given dVdt=-50 cm3/min At x=5 cm, we get -50=4π(10+5)2dxdtdxdt=-118πcm per min
A spherical iron ball of 10cm radius is located with a layer of ice of uniform thickness that melts at a rate of 50 cm3/min. When the thickness of ice is 5 cm, then the rate (in cm/min.) at which of the thickness of ice decreases, is: