Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

There are five students S1, S2, S3, S4 and S5 in a music class and for them there are five seats R1, R2, R3, R4 and R5 arranged in a row, where initially the seat Ri is allotted to the student Si, i = 1, 2, 3, 4, 5. But, on the examination day, the five students are randomly allotted the five seats.The probability that, on the examination day, the student S1 gets the previously allotted seat R1, and NONE of the remaining students gets the seat previously allotted to him/her, isFor i = 1, 2, 3, 4, let Ti denote the event that the students Si and Si+1 do NOT sit adjacent to each other on the day of the examination. Then, the probability of the event T1∩T2∩T3∩T4 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

340

b

18

c

740

d

15

e

115

f

110

g

760

h

15

answer is , .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total number of cases = 5!Since S1 gets seat R1 and none of the other gets previously allotted seat, we have derangement of 4 students.So, required probability=4!1−11!+12!−13!+14!5!=9120=340Event T1∩T2∩T3∩T4 : No two students with consecutive index sit adjacent.So, we have following possible arrangements:13524,1425324135,24153,2531431425,31524,35142,3524141352,42531,4251352413,53142Thus, favorable cases = 14Hence, required probability=14120=760
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
There are five students S1, S2, S3, S4 and S5 in a music class and for them there are five seats R1, R2, R3, R4 and R5 arranged in a row, where initially the seat Ri is allotted to the student Si, i = 1, 2, 3, 4, 5. But, on the examination day, the five students are randomly allotted the five seats.The probability that, on the examination day, the student S1 gets the previously allotted seat R1, and NONE of the remaining students gets the seat previously allotted to him/her, isFor i = 1, 2, 3, 4, let Ti denote the event that the students Si and Si+1 do NOT sit adjacent to each other on the day of the examination. Then, the probability of the event T1∩T2∩T3∩T4 is