Water is dropped at the rate of 2 m3/s into a cone of semi-vertical angle 45°. If the rate at which periphery of water surface changes when the height of the water in the cone is 2 m is d, then the value of 5d is _______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have dVdt=2 or ddt13πr3=2 Here, r=h as θ=45°or πr2drdt=2 or drdt=2πr2 1Now, perimeter =2πr=p let∴ ddt2πr=2π2πr2=4r2 Using equation 1 2When h=2m, r=2mHence, dpdt=44=1 m/s.