A coil has an inductance of 0.7H and is joined in series with a resistance of 220Ω . When an alternating e.m.f. of 220V at 50cps. Is applied to it, then the wattles component of the current in the circuit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5A
b
0.5A
c
0.7A
d
7A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wattles component of ac =Ivsinθ=EvZsinθ =220R2+L2ω2×LωR2+L2ω2 ∴Lω=0.7×2π×50 =220×Lω(R2+L2ω2)=0.7×2×227×50 =220×(0.7×2π×50)(2202+2202)=220Ω I=220×2202202(2)=12=0.5A