A 4 μF capacitor is charged by a 200 V supply. It is then disconnected from the supply and is connected to another uncharged 2 μF capacitor. The energy lost in the process is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×10−2J
b
3×102J
c
2⋅67×10−2J
d
2⋅8×102J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The initial energy E1 is given byE1=12C1V12=12×4×10−6(200)2 =8×10−2JThe common potential V is given byV=q1+q2C1+C2=4×200+04+2=4003VThe final energy E2 is given byE2=12C1+C2V2 =126×10−6(400/3)2=5⋅33×10−2JLoss of energy =E1−E2 =8×10−2−5⋅33×10−2=2⋅67×10−2J