A 40 μF capacitor is a defibrillator is charged to 3000 V The energy stored in the capacitance is sent through the patient during a pulse of duration 3 ms. The power delivered to the patient is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 kW
b
90 kW
c
180 kW
d
360 kW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=Wt= electrostatic potential energy time ∴P=12CV2t=12×40×10−6×(3000)22×10−3=90×103W=90kW.