A 16 μF capacitor, initially charged to 5V, is started charging at t=0 by a source at the rate of 40 t μC/s. How long will it take to raise its potential to 10V?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
1 s
c
3 s
d
0.2 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
q=CV dqdt=CdVdt 40 t x 10-6=CdVdt 40 t x 10-6dt=16 x10-6dV on integrating 40t22=16(10-5)=80 t=2s