A 16 μFcapacitor, initially charged to 5 V, is starting charging at t =0 by a source at the rate of 40t μCs−1. How long will it take to raise its potential to 10 V?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 s
b
2 s
c
3 s
d
none of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
qi=CVi=16×5=80 μC, qf=CVf=16×10=160 μCGiven dqdt=40⇒∫qiqfdq=∫0t40tor qf−qi=40t22or 160−80=20t2 or T=2 s