2.5π μFcapacitor and 3000 ohm resistor are joined in series to an AC source of 200 volt and 50 sec−1 frequency. The power factor of the circuit and the power dissipated in it will respectively be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6, 0.06 W
b
0.06, 0.6 W
c
0.6, 4.8 W
d
4.8, 0.6 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Z=R2+12πvC2=(3000)2+12π×50×2.5π×10−62Z=(3000)2+(4000)2=5×103 ΩSo, power factor, cosϕ=RZ=30005×103=0.6Now, P=Vrmsirmscosϕ=Vrms2cosϕZ⇒P=(200)2×0.65×103=4.8 W