An α-particle of 7 MeV energy strikes with a nucleus of uranium at stationary at an scattering angle of 180o. The nearest distance upto which α-particle reaches the nucleus will be of the order of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 Å
b
10-10 cm
c
10-12 cm
d
10-15 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At closest distance of approach Kinetic energy = Potential energy ⇒7×106×1.6×10−19=14πε0×(ze)(2e)rFor uranium z= 92, so r=5.3×10−12cm