AB and CD are two uniform resistance wires of lengths 100 cm and 80 cm, respectively. The connections are shown in the figure. The cell of emf 5 V is ideal while the other cell of emf E has internal resistance 2 Ω A length of 20 cm of wire CD is balanced by 40 cm of wire AB. Find the emf E in volt, if the reading of the ideal ammeter is 2 A. The other connecting wires have negligible resistance.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10
b
12
c
8
d
zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential difference across wire AB = 5 VPotential difference across 40 cm of this wire 5100 × 40=2 V.So potential difference across 20 cm of wire CD = 2V.∴ Potential difference across wire CD = 220 × 80=8 VPotential difference across 2 Ω resistor = 2 x 2 = 4 V∴ Emf of the cell = 8 + 4 = 12 V
AB and CD are two uniform resistance wires of lengths 100 cm and 80 cm, respectively. The connections are shown in the figure. The cell of emf 5 V is ideal while the other cell of emf E has internal resistance 2 Ω A length of 20 cm of wire CD is balanced by 40 cm of wire AB. Find the emf E in volt, if the reading of the ideal ammeter is 2 A. The other connecting wires have negligible resistance.