AB is an inclined plane of inclination 30o with horizontal. Point O is 20 m above point A. A particle is projected horizontally from O leftwards, and it collides with the plane AB perpendicularly. Speed of the particle at the time of projection should be g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13m/s
b
83m/s
c
45m/s
d
23m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In x direction: vI=uI+aIt⇒ 0=ucos30∘−gsin30∘t⇒u3=gt ……..(i) In y direction: sy=uyt+12ayt2⇒ 20cos30∘=ucos60∘t+12gcos300t2⇒ 203=ut+12gt23⇒ 203=u23g+32g⋅3u2g2⇒20=5u22g⇒ u=80m/s=45m/s