An AC circuit having an inductor and a resistor in series draws a power of 560 W from an AC source marked 210 V-60 Hz. The power factor of the circuit is 0.8, the impedance of the circuit and the inductance of the inductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
65Ω,0.2H
b
64Ω,1.0H
c
63Ω,0.1H
d
50Ω,1.5H
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The average power over a complete cycle is P=Erms×Irms×cosϕ ∴ Irms=PErms×cosϕ=560210×0.8=103 A The impedance of the circuit is Z=ErmsIrms=210 V(10/3)A=63Ω Power factor=cosϕ=RZ ⇒R=0.8×63=50.4Ω Now, the impedance of an L-R circuit is Z=R2+(ωL)2 ∴(ωL)2=Z2-R2=(63)2-(50.4)2=1428.84Ω2 ⇒ωL=1428.84=37.8Ω ∴ L=37.82πf=37.82×3.14×60=0.1H