In an ac circuit the potential difference V and current I are given respectively by V = 100 sin (100 t) volt and I=100 sin100t +π3 mA.The power dissipated in the circuit will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
104 W
b
10 W
c
2.5 W
d
5 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
power consumption Pav= ErmsIrmscosϕ=10021002x10-3cos 600=2.5 W