An AC rms voltage of 2 V having a frequency of 50 kHz is applied to a condenser of capacity of 10 μF. The maximum value of the magnetic field between the plates of the condenser, if the radius of plate is 10 cm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4 π μT
b
4 π μT
c
42 π μT
d
40 π μT
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
i0=V0XC =2VrmsXC =2Vrms1ωc =2Vrms ω c =2 x 2 x 2π x 50 x 103 x 10 x 10-6 =2π2 Amp∮ B¯.dl¯=μ0i0B.2πR=μ0i0 ; B.2π 10-1=4π x 10-7×2π2B=42π μT