The acceleration due to gravity on moon is 16th of that on the earth. If the length of the seconds pendulum is 60 cm on the earth, what is its length on the moon?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm
b
18 cm
c
32 cm
d
20 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given acceleration due to gravity , gmoon=gm=16gearth=ge6 ⇒gm=ge6And length of pendulum on earth is, learth=le=60 cmsto find the lmoon=lmFor seconds pendulum time period is 2 seconds.T=2πlg for simple pendulum Time remains constant for seconds pendulum in both the planets.lg=constant.lmle=gmgelm=le×gmge= 60×ge6ge=606=10 cm