The acceleration due to gravity on moon is 16th of that on the earth. If the length of the seconds pendulum is 96 cm on the earth, what is its length on the moon?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 cm
b
18 cm
c
19 cm
d
20 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given gm=16ge=ge6And le=96 cms For seconds pendulum time period is 2 seconds.T=2πlg for simple pendulum Time remains constant in both the planets.lg=constant.lmle=gmgelm=le×gmge=96×ge6ge=966=16 cms. length of seconds pendulum on moon = 16cm