Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The acceleration due to gravity on the surface of the moon is 1.7m/s2. What is the time period of a simple pendulum on the surface of moon if it’s time period on the surface earth is 3.5 seconds?(g on the surface of earth is 9.8m/s2).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.4 seconds

b

9.2 seconds

c

7.4 seconds

d

6.4 seconds

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given gm=1.7ms-2 ge=9.8ms-2Time period on Earth=Te=3.5seconds                                    As Te=2πlge Time period on moon=Tm=2πlgm ratio of above two equations is,                                            TmTe=gegm                                              Tm=Tegegm                                               Tm=3.59.81.7=8.4 seconds
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring