The acceleration ‘a’ in m/s2 of a particle is given by a=3t2+2t+2 where t is the time. If the particle starts out with a velocity u = 2m/s at, t = 0 then the velocity at the end of 2 second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m/s
b
18 m/s
c
27 m/s
d
36 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=u+∫adt=u+∫3t2+2t+2dt=u+3t33+2t22+2t=u+t3+t2+2t=2+8+4+4=18m/s (As t = 2 sec)