The acceleration time graph of a particle moving in a straight line is as shown in figure. The velocity of the particle at time t = 0 is 2 m/s. The velocity after 2 s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 m/s
b
4 m/s
c
2 m/s
d
8 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area under a-t graph gives the change in velocity (dV = adt) ∴ vf−vi =12×2×4=4m/s ∴ vf=vi+4=2+4=6m/s