The acceleration - time graph of a particle moving in a straight line is shown in the fig. The velocity of the particle at time t = 0 is 2ms−1. The velocity after 2 seconds will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 ms−1
b
6 ms−1
c
2 ms−1
d
8 ms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area under a-t graph gives change in velocity.Vf - Vi = [Area under the graph] = 1224=4Vf = 2+4 = 6m/s