Acceleration-time graph of a particle moving in a straight line is as shown in below figure. Velocity of particle at time t=0 is 2m/s. Find the velocity at the end of fourth second.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m/s
b
10 m/s
c
0 m/s
d
30 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∫dv=∫adtChange in velocity = area under a-t graph.Hence, vf-vi=12(4)(4) =8m/svf=vi+8=(2+8)m/s =10 m/s