Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The adjacent figure shows the position graph of one dimensional motion of a particle of mass 4kg. The impulse at t=0 and t=4s is given respectively as:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0,0

b

0,-3 kg ms-1

c

+3 kg ms-1,0

d

+3 kg ms-1,-3 kg·ms-1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

t<0,vi=0 and t>0,vf=34 m/s∴ Impulse =m(vf−vi)=4(34−0)=3 kg ms−1 Little before 4 second v=34 m/s, little after 4 second,  velocity becomes zero . Therefore, Impulse =m(vf−vi)=4(0−34)=−3 kg ms−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring