An aero plane moves 400m towards north, 1200m towards east and then 300m vertically upwards. Then its displacement from initial position is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1600m
b
1300m
c
1900m
d
1500m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since displacement is a vector quantity the given data can be written as S¯=1200i^+400j^+300k^ Where i^,j^&k^ are the unit vectors along east, north & upward directions (or) X-axes, Y-axes and Z-axes respectively. Magnitude of S¯ is |S|=(1200)2+(400)2+3002=100122+42+32=100144+16+9=100169=1300m