An aeroplane is flying horizontally with a velocity of 600 km/h and at a height of 1960 m. When it is vertically above a point A on the ground a bomb is released from it. The bomb strikes the ground at point B. The distance AB is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1200 m
b
0.33 km
c
333.3 km
d
3.33 km
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight of bomb = 2hg=2×19609.8=20sAB=600×51820= 3333.3 m = 3.33 km