The aeroplane of mass M requires a speed v for take-off. The length of the run-way is s and the coefficient of friction between the tyres and ground is µ. Assuming that the plane accelerates
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Mv22s−μg
b
Mv22s+μg
c
M2v2s−2μg
d
M2v2s+2μg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The acceleration a required to impart a speed v in a distance s is given byv2−u2=2as or v2=2as (∵u=0) or a=v2/2sThe force F1 needed to produce this acceleration isF1=M×a=Mv2/2sThe force F2 needed to overcome the friction isF2=μMg∴ Total force needed=F1+F2 =M(v22s+μg)