An aeroplane, with its wings spread 10m, is flying at a speed of 180km/h in a horizontal direction. The total intensity of earth’s field at that part is 2.5×10−4Wb/m2 and the angle of dip is 60o . The emf induced between the tips of the plane wings will be ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
108.25 mV
b
54.125 mV
c
88.37 mV
d
62.50mV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vertical component of magnetic field, Bv=Besinδ=2.5×10−4×32TEmf induced =BvLv=2.5×10−4×32×10×50=108.25mV