Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Air is blown at the mouth of a tube (length 25 cm and diameter 3 cm) closed at one end. Velocity of sound is 330 m,/s. The sound which is produced willcorrespond to the frequencies

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

330 Hz

b

combination of frequencies 390, 660, Sg0, 1320,1650 Hz

c

combination of frequencies 330, 99O, 1650, 2370 Hz

d

combination of frequencies 300, 900, 1500, 2L00 Hz

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In case of closed pipen1=V4l=3304×0⋅25=330Hz n2=3V4l=3×3304×0⋅25=990Hz n3=5n1=1650Hz n4=7n1=2310Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring