An air bubble of 1 cm radius is rising at a steady rate of 2.00 mm s-1 through a liquid of density 1.5 g cm-3. Neglect density of air. If g = 1000 cm s-2, then the coefficient of viscosity of the liquid is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.166 × 103 poise
b
1.66 × 103 poise
c
166 × 103 poise
d
16.6 × 103 poise
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here β = 6πηrv⇒ 43πr3ρ1g = 6πηrv Put the values and get η = 1.66 × 103 poise