An air bubble in a glass slab with refractive index 1.5 (near normal incidence) is 5cm deep when viewed from one surface and 3cm deep when viewed from the opposite face. The thickness (in cm ) of the slab is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8
b
10
c
12
d
16
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here μ =1.5l= length of the slabx= position of air bubble from one side As per question,total apparent length of slab= 5+3 or, xμ+(l-x)μ=8 or ,lμ=8∵l=8μ=8×1.5=12 cm