Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An air bubble of radius 1cm rises from the bot-tom portion through a liquid of density 1.5g/cc at constant speed of 0.25cm/s. If the density of air is neglected the coefficient of viscosity of the liquid is approximately (In pa. s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

13,000

b

11,300

c

130

d

13

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

r = 1cm; r = 10-2m; Vt = 0.25cm/sec = 0.25 x 10-2m/sec; ρm = 0when the bubble attain terminal velocity, resultant force on it must be zero. Viscous drag - Buoyant force = 0
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring