A air bubble of radius 1 cm in water has an upward acceleration 9.8 cm s−2 . The density of water is 1 gm cm−3 and water offers negligible drag force on the bubble. The mass of the bubble is g=980 cm/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.15 gm
b
4.15 gm
c
4.51 gm
d
1.52 gm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Buoyant force dominates weight.So acceleration a=FB−mgm FBm=a+5=989.8 cm/s2Also FB=V ρliq g ⇒m989.8=43 π13 1 980So m=4π3980989.8=4.145 gm=4.15 gm nearly