An air bubble of radius 5mm rises through a vat of syrup at a steady speed of 2mm/s. If the syrup has a density of 1.4 x103 kg/m3, What is its viscosity ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.15 kg/m/s
b
15 kg/m/s
c
2.25 kg/m/s
d
38.1 kg/m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
terminal velocity v=2 r2dl g9η here density of air is neglected η=2 r2dl g9v substituting the values we get η=38.1kg/m/s