An air capacitor of capacity C=10μF is connected to a constant voltage battery of 12 V . Now the space between the plates is filled with a liquid of dielectric constant 5. The charge that flows now from battery to the capacitor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120μC
b
699μC
c
480μC
d
24μC
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially charge on the capacitor Qi=CoV=10×12=120μCFinally charge on the capacitor Qf=CV=KCoV=5×10×12=600μCSo charge supplied by the battery later =Qf−Qi=480μC.