The air column in a closed organ pipe of length 25 cm is oscillating in second overtone when a standing wave is produced in it. Ignoring end effect, find the minimum distance from the open end of the tube where variation of pressure is maximum.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
3 cm
c
10 cm
d
8 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of second over tone, f=5.v4l∴Wave length λ=vf=4l5Maximum variation of pressure takes place at node∴Minimum distance =λ4=l5=255 cm=5 cm