An air column in a pipe, which is closed at one end, will be in resonance with a vibrating tuning fork of frequency 264 Hz if the length of the column in cm is given velocity of sound is equal to 332ms-1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
31.43
b
62.50
c
93.75
d
125
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
264=V4l l1=(332Ã100)4Ã264=31â 43 cm l2=3Ã31â 25=93â 75 cm