Air streams horizontally across an aeroplane wing of area 3m2 weighing 250 kg. The air speed is 60 m/s and 45 m/s over the top surface and under the bottom surface respectively. What is the lift on the wing ? (Density of air 1.293 g/l)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3000 N
b
3500N
c
4000N
d
3054N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A = 3m2, m = 250kgρ=1.293gm/l=1.293×10-310-3kg/m3 V1 = 60m/s, V2 = 45m/s