An aircraft of mass 4×105 kg with total wing arem2 in level flight at a speed of 720 km h-1. The density of air at its height is 1.2 kg m-3. The fractional increase in the speed of the air on the upper surface of its wings relative to the lower surface is (Take g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.04
b
0.08
c
0.17
d
0.34
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The weight of the aircraft is balanced by the upward force due to the Pressure difference.i.e., ∆P = mgA = (4×105kg)(10 ms-2)500 m2 = 45×104N m-2 = 8×103Nm-2Let v1, v2 are the speed of air on the lower and upper surface of the wings of the aircraft and P1, P2 are the pressure there.Using Bernoulli's theorem, we get P1+12ρv12 = P2+ 12ρv22 P1-P2 = 12(ρv22-ρv12) ∆P = ρ2(v2+v1)(v2-v1) or v2-v1 = ∆PρvavHere, vav = v1+v22 = 720 km h-1 = 720× 518 ms-1 = 200 ms-1v2-v1vav = ∆Pρv2av= 45×1041.2×(200)2 = 4×1045×1.2×4×104 = 0.17