All electrons ejected from a surface by incident light of wavelength 200 nm can be stopped before traveling 1 m in the direction of a uniform electric field of 4NC-1. The work function of the surface is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4eV
b
6.2eV
c
2eV
d
2.2eV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The electrons ejected with maximum speed Vmax are stopped by electric field E=4N/C after traveling a distance d=1 m.12mvmax2=eEd=4eV The energy of incident photon =1240200=6.2eVFrom equation of photo electric effect12mvmax2=hv−ϕ0∴ϕ0=6.2−4=2.2eV