All electrons ejected from a surface by incident light of wavelength 200nm can be stopped before travelling 1m in the direction of uniform electric field of 4 N/C. The work function of the surface is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4eV
b
6.2eV
c
2eV
d
2.2eV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The electron ejected with maximum speed vmax are stopped by electric field E=4 N/C after travelling a distance d=1 m12mvmax2=eEd=4eV The energy of incident photon =1240200=6.2eV From equation of photo electric effect 12mvmax2=hv−ϕ0∴ϕ0=6.2−4=2.2eV