An alpha particle enters a hollow tube of 4 m length with an initial speed of 1 km/s. It is accelerated in the tube and comes out of it with a speed of 9 km/s. The time for which it remains inside the tube is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8×10−3s
b
80×10−3s
c
800×10−3s
d
8×10−4s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
initial velocity=u=1000m/s;final velocity=v=9000m/s; length of tube=4mv2=u2+2as⇒(9000)2−(1000)2=2×a×4⇒a=107m/s2 Now t=v−ua⇒t=9000−1000107=8×10−4sec